Новини

Біженство або дозвіл на проживання

Що краще оформити українському студенту – статус тимчасового захисту чи дозвіл на проживання?

Травень 2024
Біженство або дозвіл на проживання

З початком повномасштабного вторгнення в Україні багато студентів шукають безпечне місце для продовження навчання. Словаччина пропонує два основних варіанти легалізації перебування: статус біженця та дозвіл на проживання. Давайте розберемося, що з цього краще підходить, розглянувши переваги та недоліки кожного варіанта саме для студента.

Статус біженця надає широку соціальну підтримку.

Це особливо важливо для тих, хто потребує захисту та стабільності в новій країні, але!

Вигідніший цей статус все-таки для повнолітньої людини, адже якщо вам немає 18, то треба мати офіційного опікуна.

Біженці мають право працювати без необхідності отримувати додаткові дозволи, що суттєво спрощує процес пошуку роботи та дозволяє швидше адаптуватися до нових умов життя. Також статус біженця передбачає медичне обслуговування, але на практиці без страховки – все дуже дорого. Проте з цим статусом пов’язані й деякі обмеження. Наприклад, біженці можуть зіткнутися з труднощами під час подорожей, оскільки їх статус має на увазі постійне перебування в Словаччині, але не є дозволом для відвідування інших країн. Звичайно, на кордонах ЄС перевірок майже не буває, але якщо раптом потрапите, а у вас уже протерміновано 90 дозволених днів по безвізу, то без проблем не обійтись. Зрештою, незважаючи на всі правові гарантії, статус біженця може сприйматися з деякими забобонами, що інколи ускладнює інтеграцію у суспільство. І в неостанню чергу пам’ятайте, що цей статус придуманий для тих, хто тікає від війни.

Вид на проживання дає більше свободи пересування.

Студенти, які оформили цей статус, можуть вільно подорожувати країнами Шенгенської зони, що відкриває додаткові можливості для навчання та культурного обміну. Дозвіл також можна продовжити, якщо студент продовжує навчання або знаходить роботу в Словаччині, що робить його більш гнучким варіантом для тих, хто планує тривале перебування. Студенти з видом на проживання мають доступ до медичної допомоги (при оформленні страхового поліса можна підписати договір із сімейним лікарем) та інших соціальних послуг практично нарівні з громадянами Словаччини.

Крім цього, після закінчення навчання зі студентським дозволом на проживання можна податись на 9-місячний дозвіл на проживання з пошуку роботи і набагато простіше отримати постійну прописку.

Однак і тут є свій невеликий підводний камінь. Для отримання дозволу на проживання необхідно довести наявність достатніх фінансових засобів для проживання, у 2024 році треба мати на особистому рахунку суму рівну 12 прожитковим мінімумам, тобто близько 3300 євро. Крім того, треба зібрати багато документів на кшталт довідки про несудимість із усіх країн, де за останні 3 роки ви перебували більше 90 днів, підтвердження про навчання тощо. Але краще зробити це все один раз

краще зробити це все один раз

і не переживати, що у разі припинення програми отримання тимчасового притулку (яка на даний момент продовжена до березня 2025 року), вам доведеться швидко бігати і збирати всі потрібні документи, тим більше у міграційної поліції можуть виникнути питання, чому, будучи вже студентом, ви не оформилися раніше.

Таким чином, вибір між статусом біженця та дозволом на проживання залежить від індивідуальних потреб та обставин. Якщо головною метою є захист та соціальна підтримка, статус біженця може бути найкращим варіантом. Для тих, хто цінує свободу пересування та можливість легкого продовження перебування, вид на проживання є найкращим варіантом. У будь-якому випадку вибір найбільш відповідного варіанту залежить від індивідуальних умов і планів на майбутнє. Ми ж рекомендуємо зробити все за правилами, тобто якщо їдете вчитися – оформлюйте студентський дозвіл на проживання.