В цій статті знайомимо вас зі Світланою, ще однією нашою обожнюваною репетиторкою. Вона з радістю поділилася секретами, як вивчити мову та дасть декілька рад, на що звернути увагу ще на початку вашого шляху.
Світлано, зізнавайся, з чого розпочався твій шлях вивчення словацької мови?
Практично як і у наших студентів. Я вирішила переїхати, змінити своє життя, спробувати щось нове. Я вже мала вищу освіту в Україні, але я не шукаю легких шляхів в цьому житті. Обрала Словаччину. Вона ближче до дому, центр Європи і легка для адаптації.
Вивчала словацьку мову при університеті Матея Белла в Банській Бистриці.
Я пам’ятаю перше заняття, на якому нам сказали, що з першого заняття з нами будуть розмовляти лише словацькою мовою (прим. автора: дуже, до речі, хороша техніка). Так що було дуже цікаво і нічого не зрозуміло.
Так, ну з цим все зрозуміло, а як тебе життя привело в СomeStudy?
Я якраз закінчила роботу в проекті для біженців, де працювала як соціальний працівник з інтеграції, робила для них безкоштовні курси, але хотілося б, щоб мої знання йшли цілеспрямованіше.
Мене дуже зацікавила робота зі студентами. Я сама була на їхньому місці. Я пам’ятаю себе. Як це важко, але на скільки це безцінний досвід. Хочеться, щоб їм було максимально легше в цій країні.
Як працюється з майбутніми студентами, як ти їх мотивуєш, що мотивує тебе?
Учні різні. Мотивація і дисципліна це ключове у вивченні мови. Коли немає мотивації, то має бути дисципліна, але особиста. Заняття 2 рази по 1 годині – це недостатньо. Я своїм так і говорю. (Інколи говорю:
Я вам Богом дана, щоб пояснити щось нове, виправити помилки, підказати куди рухатись і щоб ви зі мною практикували усну мову. Все інше виключно ваша праця.
Я стараюся давати так матеріал, щоб їм було цікаво. Актуальні YouTube відео, подкасти, гри, обговорювати фільми чи пости в інстаграмі. Мені є куди вдосконалюватися у підборі матеріалу. Ну і головне більше з ними розмовляти. Мені здається мої ненавидять моє постійне Prečo? Я до самої короткої відповіді докопаюсь за додатковою інформацією?
А от мене мотивують студенти, які хочуть, прагнуть і стараються.
Що порадиш початківцям?
Більше слухати. Це можна робити будь-коли, скільки завгодно часу. Так поринаєш в мови, культуру, збагачуєш словниковий запас, мотивуєшся, коли зрозумів ціле речення? Це найпростіше.
Яка твоя улюблена тема та чому?
Будь-яка про Словаччину. Природа, культура, мова. Пізнаючи країну через мову знаходиш своє місце в ній.
Топ улюблених слів чи виразів? Або які вважаєш корисно знати кожному?
Універсальне слово “toto”. Коли не знаєш, як щось називається – ткни пальцем і підходить для всього.
І звісно знати Kde je wcko (вецко – сленгово туалет)?
Але мої 2 улюблених слова від початку – čučoriedka (чорниця) і pochúťka (смаколик). Вони для мене просто мило звучать.
Що в учнів викликає найбільше питань/труднощів?
Займатися кожен день або регулярно. Не у всіх, але тут більше всього складнощів. З граматичних тем, це si/sa з ними треба пройти всі етапи прийняття: гнів, відчай, торг, депресія і так до прийняття і розуміння. Але тут реально допомагає читання, щоб бачити де воно стоїть, чому воно стоїть і що з ним робить. Тому що на слух їх можна не вловити.
І звісно куди ж без čerešničky na torte – DĹŽNE (знаки довготи в словацькій мові) – молитись. І від початку вивчення мови їх проговорювати, щоб аудіально запам’ятовувати, а потім писати або переписувати, щоб і візуально запам’яталося.
Який урок тобі запам’ятався найбільше, або можливо була якась кумедна історія?
? Я їх ще не випустила, щоб про це писати?
Було кумедне, коли кальян забули прибрати.
Топ-відповідей Чому не зробив домашнє завдання? очолює Я був не в ресурсі.
А одного разу отримала я домашнє о 2 ночі. Уявіть собі, ще й тоді переглянула. Перелякалася, що перенавантажила студента. А він чесно мені сказав, що дуже не хотів робити. Напевно думав, що воно само зникне, але все ж таки зробив. Це було просто в саме серденько. По-перше, що чесно сказав, а по друге, що все ж таки зробив. Я його дуже ціную! (Ото ще прочитає і на уроці мені це пригадає). Але він молодець!